O Przewodniku Kontakt Reklama Przyjaciele
 Berlin
 Londyn
 Paryż
 Rzym
 Wiedeń
 Amsterdam
 Ateny
 Barcelona
 Bolonia
 Bratysława
 Budapeszt
 Edynburg
 Florencja
 Glasgow
 Helsinki
 Kopenhaga
 Kraków
 Lizbona
 Mediolan
 Monako
 Moskwa
 Oslo
 Oświęcim
 Pompeje
 Praga
 Saloniki
 Sankt Petersburg
 San Marino
 Watykan
 Wenecja
 142
 214
 391
 213
 396
 270
 57
 96
 54
 398




Kopenhaga


Kopenhaga, zajmuje obszar wschodniej części Zelandii i północny fragment wyspy Amager. Niekiedy nazywana jest "Paryżem Północy" z uwagi na liczne zabytki architektury, które urozmaicają nowoczesne osiedla mieszkaniowe położone na jej pagórkowatych obrzeżach.

Miasto powstało około roku tysięcznego. Do połowy XII stulecia rozwijało się jako osada rybacka, dopiero po utworzeniu w tych rejonach w 1167 roku biskupstwa, stało się ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym. Prawa miejskie uzyskało w roku 1254. Od 1443 roku pełni funkcje siedziby dworu królewskiego i stolicy Danii.

Atrakcje turystyczne Kopenhagi


Tivoli


Publiczny park rozrywki Tivoli, położony w centrum miasta, powstał w XIX wieku. Jego nazwa wywodzi się od miasteczka znajdującego się nieopodal Rzymu, które słynie z licznych fontann. Założycielem Tivoli był Georg Carstensen, którego pomnik znajduje się przed halą koncertową.

Park oferuje turystom niezliczoną ilość atrakcji: karuzele, kolejki górskie, strzelnice, różne gry zręcznościowe. Natomiast po dawce mocnych wrażeń można odpocząć słuchając koncertów lub oglądając występy baletu, pantomimy czy teatrzyków kukiełkowych.

Pałac Amalienborg


Pałac Amalienborg jest siedzibą duńskich monarchów i dworu królewskiego. Wybudował go w latach 1749-1760 słynny architekt Nicolai Eigtved. Budowla składa się z czterech, prawie identycznych, rokokowych pałaców otaczających plac o takiej samej nazwie. Są to kolejno: pałac Christian IX - siedziba aktualnie panującej królowej Małgorzaty II, Moltkes Palae - przeznaczony dla odwiedzających królową osobistości, pałac Christaiana VII - w którym mieści się Amalienborg Museet oraz pałac Fraderyka VIII - który stał się rezydencją królowej matki.

Pierwotnie cztery pałace miały służyć oddanym dla Korony magnatom, ale gdy w 1794 roku spłonął Christiansborg rodzina królewska przeniosła się do Amalienborga.

Na palcu przed pałacem znajduje się konny pomnik Fryderyka V, wykonany przez Jacques'a Francois Saly. Na dziedzińcu codziennie w południe odbywa się uroczysta zmiana warty.

Pałac Christiansborg


Pałac położony jest na małej wyspie Slotsholmen w centrum miasta. Niegdyś obszar wyspy był bardziej wyodrębniony, dzisiaj oddzielają go od lądu jedynie wąskie kanały. Od końca XIV wieku aż do schyłku XVIII mieli tu swoją siedzibę władcy Duńscy.

Najstarszą budowlą na wyspie była Twierdza Biskupia (Bispeborgen), którą wybudowano w 1167 roku (pozostałości jej ruin można oglądać współcześnie w podziemiach pałacu). Następnie na jej miejscu powstawały kolejno: w XV wieku nowy fort, będący siedzibą Eryka Pomorskiego, a w XVIII pałac Christiana IV, który doszczętnie spłonął w 1794 roku. Obecny neobarokowy wygląd pałacu jest rezultatem generalnej przebudowy obiektu w latach 1907-1928, według projektu Thorvalda Jorgensena.

W północnym skrzydle budowli udostępniono zwiedzającym komnaty królewskie. Natomiast w innych częściach budynku ma swoją siedzibę duński rząd i parlament.

Pałac Charlottenborg


Pałac usytuowany jest przy placu Kongens Nytorv. Wybudowano go w latach 1672-1683 dla syna króla Fryderyka III, został jednak później sprzedany królowej Charlocie Amalii - stąd pochodzi jego nazwa. Główny budynek reprezentuje styl duńskiego baroku. Od 1754 roku mieści siedzibę Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, która w jego wnętrzach organizuje różne wystawy.

Nowy Port


Nyhavn jest dawnym kanałem portowym wykopanym w XVII wieku. Obszar Nowego Portu oddziela od placu Kongens Nytorv pomnik poświecony zaginionym żeglarzom. Po obu stronach kanału ciągną się dwie ulice. Jedna z nich nazywana jest nadbrzeżem "słonecznym", a druga "klasycznym", ze względu na znajdujący się tam ciąg kamienic mieszczańskich z końca XVIII wieku. Przy promenadzie portowej zacumowanych jest także wiele starych żaglowców. Warto zwrócić uwagę m.in. na, znajdującego się w pobliżu mostu, latarniowca.

Dawniej strona słoneczna oferowała liczne uciechy marynarzom, dlatego też po tej stronie nadbrzeża znajduje się szereg knajpek, barów i restauracyjek. Obecnie ponure lokale gastronomiczne przekształciły się w eleganckie knajpki, w których nadal można poczuć klimat prawdziwej marynarskiej atmosfery.

W Nyhavn przez wiele lat mieszkał Jan Christian Andersen, wynajmował on pokoje w czterech różnych domach (m.in. pod nr 67).

Frederiks Kirke


Budowę świątyni rozpoczęto w 1749 roku. Autorem projektu był Nicolai Eigtved. Następnie po jego śmierci pracami budowlanymi kierował francuski architekt, N.H. Jardin. Początkowo Frederiks Kirke wznoszono z marmuru norweskiego, ale z uwagi na wysokie koszty tego materiału w 1770 roku, pomysł ten zarzucono. Z powodu braku środków finansowych prace nad dokończeniem świątyni trwały przez ponad 150 lat.

Ten monumentalny kościół zbudowany na planie kolistym posiada kopułę o średnicy 31 metrów wspartą na 12 filarach, co czyni ją jedną z największych w Europie. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na freski wykonane przez duńskich artystów oraz barokowy ołtarz, ozdobiony motywami psalmowymi. Z zewnątrz otaczają świątynie liczne pomniki przedstawiające postacie biblijne oraz osobistości duńskiego kościoła.

Wśród mieszkańców Kopenhagi funkcjonuje także inna nazwa świątyni, Marmorkirke (Kościół Marmurowy).

Mała Syrenka


Mała Syrenka, znajdująca się tuż przy nadbrzeżu Langelinie, jest symbolem Kopenhagi. Figurka z brązu została wykonana w 1913 roku przez Edvarda Eriksena, a ufundował ją bogaty właściciel browarów Carlsberg, Carl Jacobsen. Natchnieniem dla artysty była baśń o Małej Syrence Andersena. Rzeźba przedstawia syrenkę siedzącą na granitowym kamieniu wyłaniającym się z wody. Już kilkakrotnie fragmenty figurki (głowa, ręce) były łupem złodziei.

Muzeum Thorvaldsena


Kolorowy budynek muzeum powstał w latach 1839-1848 według projektu Michaela Gottlieba Bindesbolla. Wewnątrz znajduje się zbiór prac Bertela Thorvaldsena, najsłynniejszego duńskiego rzeźbiarza oraz jego prywatne zbiory malarstwa, uważane za jedne z najciekawszych w kraju.

Muzeum Narodowe


Zbiory muzeum przedstawiają życie w Danii od epoki kamienia po współczesność. Znajdują się tu stałe ekspozycje: etnograficzna, duńskiej prehistorii, średniowiecza, renesansu i prezentująca królewską kolekcję monet. Warto zwrócić uwagę na wnętrze domu z epoki wiktoriańskiej z autentycznymi sprzętami pochodzącymi z 1890 roku. Cześć wystawy przeznaczona jest dla dzieci, które mogą dotykać wszystkich eksponatów.

Galeria Narodowa


Galeria posiada bogatą kolekcję dzieł, głównie sztuki duńskiej, m.in. takich twórców jak: Abildgaard, Juel, Eckersgerg i Lundbye. W jej zbiorach znajdują się także obrazy malarzy holenderskich i flamandzkich oraz prace Picassa, Braque'a, Durera, Modiglianiego, El Greca i Muncha. Muzeum posiada również bogaty, najstarszy na świecie, zbiór grafik zbieranych prawie od 400 lat. W nowo dobudowanym gmachu gromadzone są dzieła sztuki współczesnej, artystów z Danii i Europy.

Ratusz Miejski


Ratusz zbudowano w latach 1892-1905 według projektu Martina Nyropa, w stylu renesansu niderlandzko-niemieckiego, połączonego z elementami florenckiego gotyku. Nad głównym wejściem do budynku widoczna jest pozłacana rzeźba przedstawiająca założyciela Kopenhagi, biskupa Absalona. W olbrzymim hallu znajdują się popiersia: Martina Nyropa oraz trzech wielkich Duńczyków - Jana Christiana Andersena, Bertela Thorvaldsena i fizyka Nielsa Bohra.

Wieża ratuszowa licząca 105 metrów stanowi doskonały punkt widokowy. Na niej znajduje się Zegar Świata, skonstruowany przez zegarmistrza Jensa Olsena. Chronometr odmierza czas z niezwykła precyzją, a ponadto pokazuje godziny wschodów i zachodów słońca, ruchy planet i odlicza dni w kalendarzu juliańskim i gregoriańskim.

Warto zwrócić uwagę na osobliwy barometr znajdujący się na jednym z narożnych budynków Placu Ratuszowego (Radhuspladsen). W pogodne dni pojawia się dziewczynka jadąca na rowerze, a w pochmurne z parasolem.

Glybtoteka (Ny Carlsberg Glyptotek)


Glybtoteke czyli galerie malarstwa i rzeźby ufundował Carl Jacobsen, wielki mecenas sztuki, a jednocześnie syn założyciela browaru Carlsberg. Placówkę udostępniono publiczności w 1897 roku. W zbiorach galerii znajdują się eksponaty sztuki egipskiej, greckiej, rzymskiej i największa kolekcja sztuki etruskiej poza granicami Włoch. W zbiorach sztuki nowożytnej znajduje się malarstwo i rzeźba mistrzów duńskich, holenderskich oraz francuskich XIX i XX-wiecznych.

Christiania, dzielnica po południowej stronie głównego kanału, jest synonimem zlokalizowanego tu "wolnego miasta". W 1971 roku opustoszałe tereny po dawnych fortyfikacjach zajęli kloszardzi, bezdomni i hipisi. Z biegiem czasu miejsce to stało się popularne dla zwolenników nieskrępowanego stylu życia i artystycznej bohemy.

Początkowo władze miasta uzgodniły że mieszkańcy "wolnego miasta" będą płacili tylko za elektryczność i wodę, w zamian uzyskają szeroką autonomię. Z czasem jednak kolejne rządy albo akceptowały ten stan rzeczy, albo starały się zlikwidować dzielnicę, uzasadniają to faktem ze staje się ona schronieniem dla przestępców i handlarzy narkotyków.

Stroget


Stroget, przecinający miasto, główny deptak handlowy, rozciąga się na przestrzeni dwóch kilometrów od Radhuspladesn (Placu Ratuszowego) aż po plac Gammel Torv. Po wyczerpującym szaleństwie zakupów można tu także odpocząć w zaciszu ogródków kawiarnianych, przytulnych knajpek czy restauracji.

Browar Carlsberg


Na zachód od centrum znajduje się słynny browar Carlsberg, gdzie w specjalnie przygotowanym centrum informacyjnym można zapoznać się z jego historią. Zwiedzający mogą również skorzystać z bezpłatnej degustacji piwa.